niedziela, 24 marca 2013

Tarta z ciasta francuskiego

W końcu znalazłam odrobinę czasu, żeby coś upichcić. Tak więc dzisiaj podaję Wam przepis na bardzo szybkie i sycące danie.

Składniki:

  • ciasto francuskie (ja użyłam gotowego)
  • pomidory z puszki
  • feta
  • kulka mozzarelli
  • cebulka dymka
  • garść szpinaku (baby spinach)
  • świeża bazyli
  • sól 
  • pieprz 
  • oregano
  • białko jaja

Na dnie naczynia żaroodpornego umieszczamy jedna warstwę ciasta, w której robimy kilka dziurek widelcem. Najlepiej sam spód włożyć na 10 min do piekarnika nagrzanego na 200 stopni z lekkim obciążeniem (np mniejsze naczynie żaroodporne). Pozwoli nam to uniknąć efektu surowego ciasta kiedy warzywa puszczą soki. Następnie układamy warstwami pomidory wymieszane z przyprawami, fetę pokrojoną w kostki, posiekaną dymkę, szpinak, a na koniec mozzarellę. Przykrywamy drugą warstwa ciast, w którym również robimy dziurki. Na koniec smarujemy wierzch białkiem i wkładamy do piekarnika na ok 15-20 min.





poniedziałek, 18 marca 2013

cukini owy krem ! !

Osobiście, nie przepadam aż tak bardzo za zupami , zazwyczaj są ciężkie ale sycące i to jest ich plus . Ten krem jednakże jest wyjątkowy , ze względu na smak , konsystencję i co najważniejsze kolor - pastelowy zielony . Ogromnym plusem jest to , że nie ma w niej ani grama masła tudzież śmietany , gęstość nadaje jej się poprzez ilość cukinii , im więcej tym gęstsza .
Zupę ta znalazłam na blogu słynnego Pascala , ale ja ją trochę zmodernizowałam i zmiksowałam . Od tamtej pory przyrządzam ją raz w tygodniu , bo bardzo ją polubiliśmy .

Potrzebujemy :
- 3 duże cukinie
- 2 duże ząbki czosnku
- serek śmietankowy
- pieprz cytrynowy lub normalny
- opakowanie ciasta francuskiego
- bulion warzywny

  Zaczynamy !
Cukinię kroimy w kosteczkę podsmażamy na oliwie, dodajemy pieprz i czosnek przepuszczony przez praskę. Cukinię trzymamy do tej pory aż zwiotczeje i trochę zmieni kolor na ciemniejszy , oznacza to ze jest już miękka. Taką cukinię dodajemy do bulionu warzywnego , wraz z serkiem topionym i blenderujemy .
Zupka gotowa :)



Do zupki można zawsze zrobić jakiś dodatek, w postaci grzanek , prażonego słonecznika czy migdałów , które bardzo pasują do różnego rodzaju kremów . Ja postawiłam na ciasto francuskie. Kokilki wypełniłam prawie po same brzegi zupą, z ciasta wykroiłam większe kwadraty . Zupę przykryłam ciastek i przygniotłam na brzegach, aby nic nie wypłynęło .  Takie gotowe kokilki wstawiamy na 20 min do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni , tak aby ciasto francuskie wyrosło i zarumieniło się .





Jami Jami !

spinaci naleśniko!

Już nie mogłam się powstrzymać! Postanowiłam zrobić jakieś wiosenne danie, zawierające dużo warzyw ale i pożywne . Przyszła pora na naleśniki ze szpinakiem zapiekane z serem . Postanowiłam jednak dodać trochę   wiosennej świeżości  , poprzez  czerwoną sałatkę. Nazwałam ja tak  ze względu na to , że wszystkie składniki jakie do niej dodajemy prócz  sałaty są w odcieniach koloru czerwonego  :)

Potrzebujemy :


Ciasto na naleśniki :
 -150 g mąki pszennej
- 2 jajka 
- 250 ml mleka
- sól
- pół szklanki wody mineralnej gazowanej 

Farsz do naleśników:

- 2 paczki szpinaku , najlepiej świeżego
- 1 opakowanie serka Feta 
-  pół szklanki słonecznika  
- cebula 
- czosnek 
- sól , pieprz cytrynowy 
- śmietana mała  18%
- ser żółty 


Zaczynamy!
Pierwsze zadanie które powinniśmy wykonać jest  to przyrządzenie naleśników. Łączymy ze sobą wszystkie składniki : mleko , jajka, mąka, woda , sól . Mieszamy bardzo dokładnie , aby pozbyć się grudek . Tak gotową masę, wylewamy po chochelce na rozgrzaną, wcześniej skroploną oliwa patelnie , smażymy naleśniki :)

Farsz jest  bardzo prosty. Na patelni podsmażamy na oliwie cebulę, dodajemy szpinak , czosnek , pieprz , sól , fetę. Na koniec na osobnej patelni prażymy słonecznik . mieszamy wszystko razem . 






Tak gotową masą wypełniamy naleśniki, zawijamy i umieszczamy w naczyniu żaroodpornym jeden na drugim. Zalewamy śmietaną, wedle uznania , można  dodać trochę śmietany i trochę jogurtu . Na sam koniec aby zwieńczyć nasze zmagania, trzemy ser i rozprowadzamy 

po całości. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 220 stopni na 15 minut tak aby ser się roztopił , zarumienił i połączył ze śmietaną. 




Smacznegoo !

                              

czerwona sałatka

Sałatka !

Potrzebujemy :

- sałata lodowa
- paczka roszponki
- 6 dużych truskawek
- pęczek rzodkiewki

- około 7 suszonych pomidorów
- cebula czerwona
- oliwa
- cytryna 


 Ze względu na moje wege upodobania, uwielbiam każdego rodzaju sałatki i surówki, i jak później zobaczycie na zdjęciach nawet mój mięsożerny chłopak był ogromnie zadowolony z tego obiadku !

Wszystkie składniki na sałatkę drobny kroimy cebulę , rzodkiewkę, pomidory , truskawki. Sałatę lodową szarpiemy na mniejsze części dodajemy roszponkę , ja dodałam troszkę fety , ale nie jest to konieczne. Na sam koniec skraplamy sałatkę oliwą i sokiem z cytryny .

Najbardziej w tej sałatce lubię jak połączy się truskawka z suszonym pomidorem, dwa bardzo różne smaki , ale razem są przepysznie ciekawe :)










poniedziałek, 11 marca 2013

miodzio rybo

Poszłam za ciosem i kupiłam rybę, biorąc pod uwagę weekendowe doznania kulinarne , stworzyłam własną kompozycję :)
Potrzebujemy :
-1 cytryna
-2 duże ząbki czosnku
-imbir (niekoniecznie)
-3 duże łyżki miodu
-sos sojowy
-dwa pstrągi ( lub okoń )
-ziemniaki
-sól , pieprz

Zaczynamy!
Gotujemy ziemniaczki , tak aby były lekko twardawe. Po ugotowaniu układamy je na blaszce skraplamy oliwą i posypujemy słodką , mieloną papryką, wkładamy do piekarnika na 30 min na 230 stopni. Gotowe !
                            






Ryba! Przyrządzamy sos ,  mieszamy miód , sos sojowy , sól , pieprz i sok z cytryny . Kroimy na duże talarki czosnek (można dodać trochę imbiru ). Rybę wkładamy do brytfanny oprószamy solą i pieprzem  , nadziewamy czosnkiem i imbirem. Całość dokładnie smarujemy sosem , z każdej strony . Taka rybę wkładamy do piekarnika na 20 minut na 230 stopni, raz na kilka minut podlewając ją sosem który się wytworzy .
                  



Smacznegooo !




wyjazdowy pstrąg

Wyjazdowy pstrąg był chyba jednym z najlepszych jakie kiedykolwiek jadłam , zapiekany w sosie śmietanowym , po prostu bajka . Na pewno tam wrócę tym czasem polecam  tą małą karczmę "Bigosówka" w Bukowinie Tatrzańskiej :)

placuszki z cukinii

Jako wege uwielbiam cukinię i bakłażana na różne sposoby. Dziś w roli głównej cukinia a mianowicie placuszki z cukinii.
Potrzebujemy :
-2 cukinie
-2 ząbki czosnku 
-jajko
-ser feta lub żółty ser
-sól , pieprz, bazylia
-bułka tarta

Zaczynamy! Cukinie myjemy , nie obraną cukinie trzemy  na tarce na grubych oczkach, dodajemy jajko przyprawy , serek pokrojony w mniejszą kostkę , czosnek , bazylię i 4 łyżki bułki tartej.
Formujemy placuszki o średnicy około 3 cm obtaczamy w bułce tartej i podsmażamy na patelni z oliwą.
Bardzo chciałabym napisać coś więcej , ale niestety nie mam co , ponieważ te danie jest bardzo proste i szybkie w przygotowaniu :) Smacznego !





wtorek, 5 marca 2013

Makaron Cing Ciang

Nigdy , przenigdy nie ugotowałam nic co miałoby coś wspólnego z kuchnią azjatycką, chyba dlatego , że wydawało mi się to bardzo skomplikowane. Wręcz przeciwnie , jest to kuchnia na ogół prosta i szybka, potrzeba tylko kilku podstawowych sosów i trzy niezbędne składniki :czosnek, cebula dymka i imbir.
Potrzebujemy:
- 3 cm korzenia imbiru
-2 łodygi cebuli dymki
-2 duże ząbki czosnku
-5 łyżek sosu sojowego
-połowę paczki makaronu ryżowego
-pierś z kurczaka
-miód
Zaczynamy ! Na początek  w małym naczyniu mieszamy 3 duże łyżki sosu sojowego z 2 łyżkami miodu  , pieprzem i solą.  Do takiej mikstury  dodajemy naszego kurczaka pokrojonego w kostkę, mieszamy i odstawiamy do lodówki na 45 minut , aby kurczak wchłonął cały aromat sosu i miodu.  Rozgrzewamy patelnię wysoką ( jeśli ktoś posiada to wok , ja na pewno sobie za niedługo sprezentuję, jeśli będzie mi szło tak dobrze z kuchnią azjatycką jak dzisiaj ) i podsmażamy na łyżeczce oliwy kurczaka. Imbir , cebule dymkę i czosnek kroimy na drobne kawałki , wrzucamy na rozgrzaną patelnię z łyżką oliwy. Makaron ryżowy jest cudowny pod wieloma względami , najważniejszy z nich to - bardzo szybkie przygotowanie. Do garnuszka wkładamy makaron zalewamy wrzątkiem nakładamy przykrywkę, czekamy trzy minuty i gotowe . Tak ugotowany makaron odcedzamy i dodajemy na patelnie z imbirem.  Wszystko mieszamy , dodajemy kurczaka. Na sam koniec dodałam marchewkę startą na dużych oczkach .




Smaaacznego !
Marchewka

Sola w ziołach

Wraz z wiosną przszła również ochota na lekkie danie z rybą w roli głównej. 
Składniki
  •  5 filetów soli (może być dowolna ryba)
  •  cebula dymka
  •  natka pietruszki
  •  oliwa z oliwek
  • masło
  • sól i pieprz
  • plastry cytryna do przybrania
Przygotowujemy pięć arkuszy papiery do pieczenia. Na środku każdego z nich rozlewamy kapkę oliwy z oliwek oraz około łyżeczki posiekanej natki pietruszki i cebuli dymki. Następnie kładziemy filet rybny przyprawiony solą i pieprzem i jeszcze raz posypujemy całość mieszanką ziół. Na samej górze umieszczamy odrobinę masła. Arkusz papieru zawijamy a boki zakładamy pod spód (jak na zdjęciu). Gotowe paczuszki z rybą wkładamy na 20 min do piekarnika nagrzanego do 200oC.




niedziela, 3 marca 2013

Belgijskie inspiracje czyli zapiekana cykoria



Danie to polecam na niedzielne popołudnia, kiedy dysponujemy większą ilością czasu. Przepis ten podpatrzyłam od kolegi z Belgii.

Potrzebujemy:
- 4 lub 5 średniej wielkości cykorii
- kilka plasterków szynki drobiowej
-  ser żółty
- parmezan
- 4 łyżki mąki
- 4 łyżki masła
- 3 szklanki mleka
- gałka muszkatałowa
- sól, pieprz


Najważniejszym elementem jest przygotowanie cykorii, która nieodpowiednio potraktowana jest bardzo, bardzo gorzka. Wycinamy nożem różową część cykorii (około 1 cm spodniej części) i dokładnie myjemy. Następnie gotujemy je około 15 min na parze lub 5 min w wodzie do momentu kiedy będzie miękka, ale nie rozgotowana. Odstawiamy do ostygnięcia, a następnie odciskamy z nich wodę.
Osuszoną cykorię przekładamy na patelnię z rozgrzaną oliwą i lekko podsmażamy na złoty kolor. Następnie owijamy w plasterki szynki i układamy w naczyniu żaroodpornym.
W osobnym rondlu  przyrządzamy tradycyjny sos beszamelowy. Roztapiamy masło i podsmażamy na złoty kolor. Następnie dodajemy  mleko i gotujemy przez około 15 min ciągle mieszając. Najlepiej do mieszania użyć trzepaczki do jajek aby sos miał kremową, delikatna lekko spienioną konsystencje. Na koniec dodajemy gałkę muszkatałową, sól oraz pieprz według uznania. Gotowy sos wlewamy do naczynia w którym znajdują cię cykorie. Na wierzch trzemy dowolny żółty ser oraz parmezan. Zapiekamy około 15 min w temperaturze 200oC, aż ser zrobi się brązowy.
Smacznego!

mozzarello bakłażano !

Pierwsze danie zrobione ze składników które są nam bardzo dobrze znane i często wykorzystywane. Uwielbiam wszelkiego rodzaju zapiekanki, z makaronem , ryżem  albo ziemniakami. Zazwyczaj na połowie znajduje się część wegetariańska, a na drugiej część z dodatkiem mięsa, jednakże tym razem odpuściłam sobie ten ostatni składnik.
Potrzebujemy :
-bakłażan
-makaron ciemny !
-szpinak
-pomidorki koktajlowe
-mozzarella

Danie jest bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Bakłażana kroimy w plasterki i wkładamy do formy , wcześniej skraplając oliwą , następnie makaron, oczywiście ilość składników zależy od tego dla ilu osób robimy danie.

Na warstwę makaronu (wcześniej ugotowanego ) nakładam szpinak , podsmażony z cebulką ,czosnkiem i słonecznikiem.

Następnie kilka ćwiertek pomidorków koktajlowych , znowu bakłażan i na samą górę mozzarella. Dobór ziół jest dowolny ja preferuje mieszankę pod nazwą "zioła prowansalskie" , bazylie , sól ziołową i pieprz cytrynowy , dostępne  w każdym sklepie .
Tak gotowe kokilki, naczynia żaroodporne bądź brytwanki wkładamy na 20 min do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni .Życzę smacznego !
Marchewka